Mateřská škola jako příklad ekologické stavby se zdravým vnitřním prostředím

Mateřská škola Všetaty-Přívory je příkladem ekologické stavby se zdravým vnitřním prostředím – jde o moderní dřevostavbu z CLT panelů NOVATOP – tedy objekt postavený z trvale udržitelného materiálu – masivního dřeva.  Za celým projektem stojí a Architektonické studio a realizační firma Prodesi/ Domesi. V celém objektu jsou použité přírodní, resp. tzv. zdravé materiály s nízkými emisemi škodlivých látek. Spolu s rekuperací vytváří použité materiály zdravé vnitřní prostředí, což potvrzuje i nízká nemocnost dětí, které tuto školku navštěvují.

Během celé práce na návrhu se pracovalo s výškou budoucích uživatelů – malých dětí, tzn. i kamera u tvorby vizualizací byla nastavená na výšku očí dětí v předškolním věku. Celkově je návrh založen na přehlednosti, vizuálním propojení prostorů, minimalizaci chodeb a maximálním využití podlažní plochy pro pohyb dětí. Prosklenými plochami prostupuje zahrada do interiéru a tím je zajištěn dostatek denního světla a výhled do zeleně. V celém návrhu jsou využity parapety snížené na přirozenou výšku pro děti. Celá budova je bezbariérová.

Tým Prodesi/ Domesi se dlouhodobě specializuje na realizaci, ale také propagaci dřevostaveb, coby významného segmentu udržitelné architektury. Ve Všetatech firma postavila dřevěnou novostavbu mateřské školy, doplňující stávající zděnou budovu. Obě stavby tak stojí na společném pozemku sloužícím pro venkovní pobyt dětí. Architektonický koncept musel reagovat na tvar stávajícího pozemku a blízkou komunikaci, která přiléhá k jeho východní straně.

 

Vstupní fasáda je obrácena směrem ke stávající budově a vytváří tak přirozený centrální prostor, kudy přicházejí rodiče s dětmi. Výhled do zahrady z denní místnosti je naopak díky prolomení západní fasády chráněn před provozem u vstupního prostoru. Prosklenými plochami, s parapety sníženými na přirozenou výšku dětí, se hlavní místnost celé budovy otvírá do zahrady. Dispoziční řešení klade důraz na přehlednost prostoru a vzešlo nejen z požadavků vyhlášky, ale také z rozhovorů s pedagogy všetatské mateřské školy. Architektům se tak podařilo vizuálně propojit jednotlivé prostory, minimalizovat chodby a maximálně využít podlažní plochu pro pohyb dětí. Prosklené plochy zajišťují dostatek denního světla, svislé laťování na fasádě pak umožňuje pracovat s mírou zakrytí oken dle potřeby proslunění, soukromí či bezpečnosti. Nadsvětlíky interiérových dveří pomáhají propojovat prostor tam, kde plné dveře zajišťují soukromí.

 

Výsledky práce tvůrců z atelieru Prodesi/Domesi ocenila i porota soutěže o Dřevěnou stavbu roku 2020. Jednotřídka mateřské školy ve Všetatech – Přívorech vyhrála tuto soutěž v kategorii Moderní dřevostavby – realizace a porota na ní ocenila estetiku stavby a její začlenění do krajiny, technické zpracování, originalitu a využití dřeva. Śkolka také získala prestižní oceněni BIG SEE WOODEN AWARD 2019 v Ljubljani.

 

Zajímají Vás další realizace pro města a obce? Školy, komunitní centra, obřadní síně, kulturní domy? Jaké výhody a jaká řešení umožňuje NOVATOP ve veřejných stavbách?

 

Potkejte se se zástupci NOVATOP i architekty z týmu Prodesi/Domesi na výstavě FOR CITY 2020 v pátek 25. září. Schůzku si můžete domluvit předem: lubos.ryc@agrop.cz

 

Investor: Město Všetaty

Architekt: Prodesi – Klára Vratislavová, Pavel Horák

Projektant: Josef Tománek

Interiér: Klára Vratislavová

Dodavatel: Domesi, s.r.o.

Foto: Lina Németh

Užitná plocha: 191 m2