Když se chce, jde to i ze dřeva - zjistěte na FOR CITY, jaké výhody má NOVATOP

Benefity přírodního dřeva využívají architekti v téměř všech myslitelných stavbách. Dřevo má totiž prokázané pozitivní účinky na lidskou psychiku i zdraví. Je to krásný materiál, který potěší na dotek i na pohled, a má prokazatelné uklidňující účinky, které ovlivňují duševní pohodu – nedílnou součástí zdraví, v tomto případě především dětí.

 

Dřevo si svou hlavní roli v interiéru ustálo

Mateřská škola Buková byla původně plánovaná jako dřevěná, kontejnerová, přízemní stavba s centrálním krytým dvorem a měla nahradit starou nevyhovující školku. Malý pozemek nakonec předurčil stávající variantu se dvěma nadzemními a jedním podzemním podlažím. Konstrukčně vyhrál monolitický železobetonový stěnový systém v kombinaci s prefabrikovanými stropními panely, ale dřevo si svou hlavní roli v interiéru ustálo. Realizační tým zde ponechal kus svého řemesla.

 

 

Útulné a prostorné místo pro setkávání

 

Od začátku měl projekční tým v plánu realizovat velkoprostorové, prosvětlené a variabilní herny bez omezujících nosných konstrukcí. „Chtěli jsme zachovat ústřední prostor pro setkávání, komunikaci a hru dětí. Výzvou bylo, jak propojit atmosféru interiéru a exteriéru. Podařilo se to paradoxně díky akustickým požadavkům, kdy jsme se mohli rozhodnout, jaký strop pro splnění podmínek použít. Dřevěné akustické panely NOVATOP jsme vybrali jako řešení za optimální cenu s maximálním funkčním a estetickým účinkem. Pro znásobení tohoto účinku jsme přesvědčili investora, aby obložil obdobným dřevěným materiálem i stěny vstupní haly. Vzniklo tak útulné, ale prostorné místo pro setkávání rodičů, dětí a přátel školy,“ říká za projekční tým Diana Hocková a dodává: „Velkorysý obklad je doplněn nenápadným designem nábytku a krytů otopných těles. Téma dřevěných prvků se pak opakuje ve všech prostorách heren školky. „Dřevěné obklady jsme zvolili také z důvodu následné údržby, předpokládáme minimální náročnost a minimální náklady, protože zestárnou přirozeně s budovou.“

 

Zdravé vnitřní klima na prvním místě

Velkými okny z haly je nádherný výhled na vzrostlé stromy v zahradě, které se podařilo zachránit, a zeleň je i součástí ploché vegetační střechy. Řízené větrání dodává hygienicky potřebné množství čerstvého vzduchu a společně se stínícími prvky bude vytvářet příjemné vnitřní klima po celý rok. Technologie uživatele nezatěžují obsluhou a budou se moct věnovat hlavně své práci s dětmi. Vnitřní pohodu bude zvyšovat také fakt, že se jedná o ekologické materiály bez použití formaldehydů, a děti nebudou ohroženy nebezpečnými výpary z nových materiálů.

 

„Jsme rádi, že měla městská část Prahy 3 kuráž vykročit trochu neznámou cestou a dala na naše doporučení. Dnes jsou zástupci města spokojení s výsledkem, alespoň nám se to při společných setkáních takto jeví. Věříme, že děti si školku užijí a pobyt v tomto inspirujícím přírodním prostoru také trochu ovlivní jejich budoucí zájmy a vkus.“ doplňuje Diana Hocková.

 

Jak vnímá finální podobu zřizovatel, tedy investor? „Dřevo dává interiéru útulnost, má uklidňující účinky a voní to úžasně v celé školce. Školka je tvarově náročná a zpracování detailů bylo obtížné, ale s výsledkem jsme spokojeni a nic bychom neměnili. Přírodní materiál je pro děti vždycky vhodný. Akustické panely pohltí hluk a dětí budou moct běhat a vískat. Novou školku slavnostně otevřeme letos v září a věříme, že se netradiční interiér bude všem líbit,“ uzavírá stanovisko zřizovatele Lucie Bukovanská, tisková mluvčí Prahy 3. Podobně reaguje i paní ředitelka školky, Jana Vaníčková: „Dřevo v interiéru nové školky působí velmi příjemným a uklidňujícím dojmem a odpovídá našim představám a potřebám, určitě bych takové řešení doporučila i dalším školkám. Do otevření nás čeká ještě hromada práce a jsem si jistá, že děti v novém prostoru budou mít velkou chuť tvořit, poznávat a objevovat.“

 

CLT na vyšší úrovni

Pro dřevěné prvky byl vybrán NOVATOP od českého výrobce. Jedná se o ucelený a v mnoha ohledech jedinečný stavební systém. Kombinuje vysoce vyspělou technologii, masivnost všech produktů a krásu přírodního dřeva. Pro architekty se stal silnou zbraní, pokud hledají neotřelá řešení a zároveň jednoduché, čisté linie. Pro projektanty a statiky je synonymem tuhosti a kompaktnosti, velkých rozponů a jednoduchých konstrukčních detailů. Stavební firmy oceňují jeho prefabrikaci, která vede přes rychlou výstavbu k daleko vyšší technologické kázni montážních čet a minimalizaci chyb na staveništi. A klienti? V těch probouzí silné emoce krása přírodního dřeva, která se prolíná do interiérů.

 

Zajímají Vás další realizace pro města a obce? Školy, komunitní centra, obřadní síně, kulturní domy? Jaké výhody NOVATOP má pro veřejné stavby? Potkejte se s námi na výstavě FOR CITY 2020. Schůzku si můžete domluvit předem: lubos.ryc@agrop.cz

 

Název:  MŠ Buková, detašované pracoviště MŠ Na Vrcholu, Praha

Kapacita mateřské školy je 96 dětí

Investor: Městská část Praha 3

Zhotovitel: Auböck s.r.o.

Projektant:  STRAET Architects s.r.o. - Diana Hocková

Příprava projektu: 2015 – 2018

Realizace: 2018 – 2019

Energetický standard: B

Řízené větraní s rekuperací: ano / kompaktní rekuperační jednotky pro větrání a klimatizaci VentiAir

Vytápění: Centrální zásobování teplem

Hospodaření s vodou: vsaky a retence

Vegetační střecha

 

Foto 1, 2: V hale vzniklo útulné a prostorné místo pro společná setkávání

        

 

Foto 3: Dominantou interiéru je smrkové dřevo, které působí velmi příjemným a uklidňujícím dojmem.